Τετάρτη, 22 Μαΐ
28oC Αθήνα

Γλίτωσε ο Ολυμπιακός! Παραλίγο κάζο στην Πάτρα

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ Eurokinissi

Έδωσε… δικαιώματα και παραλίγο να το “πληρώσει”. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στην Πάτρα με 21 πόντους (48-27) αλλά στο τέλος… καρδιοχτύπησε μέχρι να φτάσει στην νίκη επί του Απόλλωνα (77-72).

Με νίκη συνέχισε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 των ανδρών, έστω και αν η παρουσία του ήταν… διπρόσωπη.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν δύσκολα με 77-72 του Απόλλωνα στην Πάτρα και έφτασαν τις 24 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στην δεύτερη περίοδο όταν με 13 πόντους με 3/3 τρίποντα του Ντάριους Τζόνσον Όντομ και επιμέρους σκορ 29-14 εκτόξευσε την διαφορά στους 22 στο 17’ (41-19) και τους 21 (48-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως ο Απόλλων εξαπέλυσε την επίθεση του και έφτασε μάλιστα στο -3 (68-71) στα τρία λεπτά. Εκεί, το άγχος και η πίεση επηρέασε τους Πατρινούς οι οποίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στην ισοπαλία. Από την άλλη ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος και έτσι πήρε τη νίκη με το τελικό 77-72.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σπανούλης (15π.) και Όντομ (13π), ενώ για την ομάδα της Πάτρας, Ντίλαρντ, Μάιερ και Αργυρόπουλος είχαν 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Άξιο αναφοράς, πως σε ηλικία 38 ετών και ύστερα από πολλά χρόνια στα παρκέ, ο Νίκος Αργυρόπουλος ρίχνει… αυλαία στην μπασκετική του πορεία, στο φινάλε της τρέχουσας σεζόν. Το 2005-2006 είχε φορέσει την φανέλα του Ολυμπιακού και οι “ερυθρόλευκοι” δεν τον ξέχασαν…

Ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να μην τιμήσει ένα απο τα καλύτερα παιδιά που φόρεσε τη φανέλα της ομάδας. Το σημερινό παιχ…