Τρίτη, 7 Μαΐ

Γουλβς – Κόβεντρι 2-3: Πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Αγγλίας με μυθική ανατροπή στις καθυστερήσεις

Η Κόβεντρι έκανε ένα απίστευτο φινάλε στο “Μολινό” και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα της με την Γουλβς, πήρε τη νίκη με 3-2 και το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η προημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας “άνοιξε” ε ένα τρομερό ματς. Μετά από ένα παιχνίδι με απίστευτες ανατροπές, η Κόβεντρι… της Championship νίκησε με 3-2 τη Γουλβς μέσα στο “Μολινό” και εξασφάλισε την πρόκριση στους “4” της διοργάνωσης, για πρώτη φορά από το 1987.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 53΄ με τον Σιμς και κράτησαν το προβάδισμα για μισή ώρα. Οι “λύκοι” βρήκαν τελικά την απάντηση στο 83΄ με τον Αϊτ-Νουρί και ο Μπουένο στο 88΄ φάνηκε να δίνει στη Γουλβς την πρόκριση.

Οι παίκτες της Κόβεντρι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Σιμς ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και στην εκπνοή (90+10΄) ο Ράιτ “πάγωσε” το “Μολινό” και έστειλε την Κόβεντρι στα ημιτελικά του FA Cup.