Η ΑΕΚ απέδρασε από το Περιστέρι με Λοτζέσκι (video)

Με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι, η ΑΕΚ πέρασε αλώβητη από το Περιστέρι, επικρατώντας της ομάδας των δυτικών προαστίων με 66-62, για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 8 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο έκανε την ανατροπή στο φινάλε, χάρη στον μπόμπερ Λοτζέσκι, ο οποίος “μπουμπούνισε” τέσσερα τρίποντα κι εκτέλεσε το Περιστέρι.

Η ΑΕΚ έκανε το 3/3, περνώντας από μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, ενώ το Περιστέρι υποχώρησε στο 1-2.

Ο Λοτζέσκι σταμάτησε στους 17 πόντους και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Λάνγκφορντ (11π, 5ασ) και Μορέιρα (10π, 7ρ). Από το Περιστέρι οι 12 πόντοι των Αθηναίου-Μαυροκεφαλίδη και οι 10 των Γκρέι-Γκάντι δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο (27-30), ωστόσο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν μέχρι και τις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, ξεφεύγοντας με 52-44 στο 32′. Κάπου εκεί, η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε αρχικά σε 55-50, ενώ με δύο μεγάλα τρίποντα του Λοτζέσκι μπήκε μπροστά με 55-58 στο 37′.

Ο Αμερικανός σκόρερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και πάλι και με 2 ακόμα μεγάλα σουτ «κλείδωσε» τη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ (60-64, 39′). Ο Ζήσης «σφράγισε» τη νίκη με ένα δύσκολο σουτ από τη γωνία, για το τελικό 62-66 της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10 (4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10 (7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 11 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκίκας 9 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4/5 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (4 ριμπάουντ).