Κυριακή, 19 Μαΐ

Η ΑΕΚ έστειλε τον Αρκαδικό στην Α2! “Σώθηκε” ο Κόροιβος

ΦΩΤΟ arcadikosbc.gr

Ο Αρκαδικός θα είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει την Καβάλα στην Α2 μπάσκετ ανδρών, μετά και την ήττα του από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. τα αποτελεσματα της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Basket League.

Ο Αρκαδικός αποχαιρέτησε την Α1 Ανδρών μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ, την ώρα που ο Κόριβος Αμαλιάδας εξασφάλιζε την παραμονή νικώντας στην Ηλεία το Λαύριο, σε συνδυασμό με τη νίκη των Τρικάλων επί του Απόλλωνα Πατρών στη Θεσσαλία.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς επικράτησε 87-74 του Αρκαδικού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε την τέταρτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά στο τέλος υπέκυψαν και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, αποχαιρέτησαν την κατηγορία στην οποία μετείχαν για πρώτη φορά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-74

Για τρίτη σερί σεζόν στην Α1 θα είναι ο Κόροιβος. Η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε το καθήκον της συντρίβοντας το Λαύριο με 86-69 και με βολικά αποτελέσματα από ΟΑΚΑ και Τρίκαλα σώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 50-43, 71-52, 86-69

Ιδανικά ολοκλήρωσε ο Άρης την κανονική περίοδο της Α1, καθώς δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Κολοσσό, τον οποίο νίκησε 83-68 και έτσι έκλεισε τη φετινή Α1 με ρεκόρ 20-6!

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68

Την 5η θέση κατέλαβε ο ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο και στην προημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την 4η ΑΕΚ. Ο “δικέφαλος του Βορρά” πέρασε νικηφόρα, 87-74, από την Καβάλα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, για την 26η και τελευταία αγωνιστική. Αποχαιρέτησε και τυπικά σήμερα τα “μεγάλα σαλόνια” η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-48, 56-64, 74-87

Tα Τρίκαλα επικράτησαν με 84-67 του Απόλλωνα Πάτρας και ολοκλήρωσαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στην Basket League. Παράλληλα, δεν έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να διεκδικήσουν τις πιθανότητες εισόδου στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-44, 75-54, 84-67

Η 26η (τελευταία) αγωνιστική, που ολοκληρώνεται την προσεχή Τετάρτη με την αναμέτρηση του Ολυμπιακού απέναντι στο Ρέθυμνο, κύλησε πάντως φυσιολογικά, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί στο “Ζηρίνειο” της Κηφισιάς (84-75) και να περιμένει ένα… θαύμα της κρητικής ομάδας απέναντι στους “ερυθρόλευκους” για να τερματίσει στην πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84.