Πέμπτη, 2 Μαΐ

Η Αλβανία προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro 2024

Ιστορική επιτυχία για την Αλβανία. Οι γείτονες προκρίθηκαν για δεύτερη φορά στην τελική φάση του Euro 2024.

Παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε στο 88ο λεπτό απ’ τη Μολδαβία απ’ το γκολ του Μπαμπόγκλο, η Αλβανία πήρε τον ένα βαθμό που χρειαζόταν και με το τελικό 1-1 εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στην τελική φάση του Euro 2024 που θα διεξαχθεί τοκαλοκαίρι στα γήπεδα της Γερμανίας.

Μία τεράστια επιτυχία για την Αλβανία, που θα δώσει το «παρών» για δεύτερη φορά σε τελικά Euro μετά το 2016 και μάλιστα, έχοντας σοβαρές πιθανότητες να κόψει πρώτη το νήμα σε έναν όμιλο που είχε «μέσα» την Πολωνία και την Τσεχία.

Οι Αλβανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα απ’ την αρχή και πήραν το προβάδισμα στο 25′ χάρις στο εύστοχο πέναλτι του Τσικαλέσι στο 25ο λεπτό. Δεν βρήκαν, ωστόσο, δεύτερο γκολ για να «καθαρίσουν» τη νίκη τους και στο τέλος οι Μολδαβοί ισοφάρισαν στο 88′ με τον Μπαμπόγκλο, χωρίς όμως να κάνουν «ζημιά» στην Αλβανία.