Η Άουγκσμπουργκ έκανε… πλάκα στη Σάλκε που παραπαίει (video)

Άλμα παραμονής έκανε η Άουγκσμπουργκ που πέρασε θριαμβευτικά από την έδρα της Σάλκε, επικρατώντας των “βασιλικών μπλε” με 0-3 για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, και αφήνοντάς τους μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

Η καλή ημέρα φαίνεται από το… πρωί λένε, οπότε αν αναλογιστεί κανείς ότι η Σάλκε προερχόταν από τη βαριά ήττα στο ντέρμπι του Ρουρ από την Ντόρτμουντ με 4-0 στην πρεμιέρα της μετά κορονοϊού εποχής, γίνεται εύκολα κατανοητό ότι το φάουλ το Λεβέν που έβαλε με 0-1 μπροστά τους φιλοξενούμενους μόλις στο 6ο λεπτό, έκανε την πίεση ακόμα μεγαλύτερη για τους γηπεδούχους.

Η ευκαιρία του Ματόντο να ισοφαρίσει στο 27′ ήταν το πρώτο σημάδι ζωής της Σάλκε στο παιχνίδι, αλλά μέχρι το τέλος δεν παρουσίασε τίποτα αξιόλογο παρά μόνο μία φλύαρη κατοχή της μπάλας, οπότε μετά το διπλό λάθος της άμυνας στο 76′ που επέτρεψε στον Σόρενσεν να κάνει το 0-2 με όμορφο τελείωμα, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον Κόρδοβα να δίνει στους γηπεδούχους τη χαριστική βολή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Με αυτό το τρίποντο η Άουγκσμπουργκ ανέβηκε στους 30 βαθμούς και πήρε διαφορά 7 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ταυτόχρονα η Σάλκε έπεσε από την εξάδα που οδηγεί στην Ευρώπη, αφού έμεινε στους 37 βαθμούς.