Παρασκευή, 29 Μαρ.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης «λύγισε» με 10 παίκτες την Εσπανιόλ χάρη σε πέναλτι στο 100ο λεπτό

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να πάρει νίκη τετράδας επί της Εσπανιόλ, επικρατώντας με 2-1, χάρη σε ένα πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε στο ματς με γκολ του Καράσκο στο 52′, αλλά στο 71′ έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού ο Κοντογκμπιά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν μάλιστα αμέσως μετά, με τον Ραούλ Ντε Τόμας και “άγγιξαν” το θετικό αποτέλεσμα στο Wanda Metropolitano.

Ο σκόρερ όμως έκανε χέρι στο 99′, το οποίο και ανέδειξε το VAR, με αποτέλεσμα ένα πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Καράσκο για το δεύτερο δικό του γκολ, αλλά και της ομάδας του, που τη χάρισε μία σπουδαία νίκη. Κι αυτό γιατί η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε στο +3 από τη Ρεάλ Μπέτις της στην 4η θέση της “La Liga”, ισοβαθμώντας όμως και με τη Σεβίλλη και την Μπαρτσελόνα, πίσω μόνο από τη Ρεάλ Μαδρίτης.