Δευτέρα, 24 Ιουν.
27oC Αθήνα

Η Εθνική ομάδα του στίβου συναντήθηκε με τον Ντάνιελ Ποντένσε πριν πετάξει για Ρώμη και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Η Εθνική ομάδα του στίβου συναντήθηκε με τον Ντάνιελ Ποντένσε πριν πετάξει για Ρώμη και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
Eurokinissi

Η αποστολή της Εθνικής στίβου πέταξε το πρωί της Τετάρτης (05.06.2024) για Ρώμη, ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (7 έως τις 12 Ιουνίου 2024) και στο αεροδρόμιο είχε συνάντηση με τον Ντάνιελ Ποντένσε.

Οι Έλληνες αθλητές που αποτελούν την αποστολή της Εθνικής ομάδας αναχώρησαν για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της Ρώμης, με χαμόγελα και αισιοδοξία ότι θα έρθουν οι διακρίσεις για τα γαλανόλευκα χρώματα, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Κάποια μέλη της αποστολής της Εθνικής αναγνώρισαν στο “Ελ. Βενιζέλος” τον Ντανιέλ Ποντένσε του Ολυμπιακού και έβγαλαν φωτογραφία μαζί του.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξεκινάει την Παρασκευή 7 Ιουνίου, ολοκληρώνεται έξι μέρες μετά και θα μεταδοθεί από τη συχνότητα της ΕΡΤ.

Όπως ενημέρωσε ο ΣΕΓΑΣ, ο κύριος όγκος της ομάδας ταξίδεψε με την πρωινή πτήση της AEGEAN και έφτασε νωρίς το πρωί στη Ρώμη. Η Κατερίνα Στεφανίδη θα ταξιδέψει στην “Αιώνια Πόλη” την Πέμπτη (06.07) και μία ημέρα αργότερα θα ενσωματωθεί με την ομάδα και ο Εμμανουήλ Καραλής.

Τα τελευταία μέλη της ομάδας, που θα φτάσουν στην ιταλική πρωτεύουσα είναι οι αθλητές των 10.000 μ. και του ημιμαραθωνίου, που έχουν προγραμματισμένη πτήση στις 9 Ιουνίου.

Απευθείας στη Ρώμη ταξίδεψε η Μαρία Πούρτσα με τρένο από την Γερμανία, ενώ από την Αυστραλία – μετά από πολύωρο ταξίδι – έφτασε στη Ρώμη, ο προπονητής της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη, Μπερντ Βάλανς.

Οι ατυχίες δεν έλειψαν από την ελληνική ομάδα, καθώς στην Ελλάδα έμεινε ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης στο τριπλούν, Νίκος Ανδρικόπουλος, καθώς αντιμετωπίζει έναν τραυματισμό, που δεν του επιτρέπει να πάρει μέρος στη διοργάνωση.

Με την απουσία του Ανδρικόπουλου, η ελληνική αποστολή αριθμεί 52 αθλητές και αθλήτριες και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη στην ιστορία της χώρας μας στο θεσμό.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του τουρνουά και οι ελληνικές συμμετοχές

Παρασκευή 7 Ιουνίου – Ημέρα 1

10.35 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ

10.40 100 μ. εμπ. (Γ) Έπταθλο

11.03 Σφαιροβολία (Γ) Προκριματικός Α’ και Β΄ Γκρουπ Μαγκούλια, Ντραγκομίροβα

11.10 100 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός Πεσιρίδου

11.40 110 μ. Εμπ. (Α) Προκριματικός Δουβαλίδης

11.55 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ

12.05 Ύψος (Γ) Έπταθλο

12.10 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Πούρτσα, Κορένεβα

12.45 1500 μ. (Γ) Προκριματικός

13.15 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ

13.20 800 μ. (Α) Προκριματικός

13.55 Μήκος (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Τεντόγλου

14.05 3000 μ. στιπλ (Γ) Προκριματικός

14.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ

Απόγευμα

19.35 20 χλμ. Βάδην (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ Ντρισμπιώτη, Φιλτισάκου, Τσινοπούλου, Παπαδοπούλου

19.40 Σφαιροβολία (Γ) Έπταθλο

20.55 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Α’ και Β΄ Γκρουπ Μουζενίδης, Λατιφλάρι

21.30 Ύψος (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Γκούσιν, Δόση

22.02 Δισκοβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.10 100 μ. (Α) Προκριματικός Νυφαντόπουλος

22.33 Σφαιροβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.45 200 μ. (Γ) Έπταθλο

23.20 4Χ400 μ. Μικτή ΤΕΛΙΚΟΣ

23.40 5.000 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο 8 Ιουνίου – Ημέρα 2

11.05 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης, Ζάλτος

11.10 3.000 μ. στιπλ (Α) Προκριματικός

11.40 Επί Κοντώ (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Στεφανίδη, Πόλακ, Αδαμοπούλου

11.50 100 μ. (Γ) Προκριματικός Εμμανουηλίδου

12.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ Φραντζεσκάκης, Αναστασάκης, Ζάλτος

12.45 400 μ. (Α) Προκριματικός

13.10 Μήκος (Γ) Έπταθλο

13.20 400 μ. (Γ) Προκριματικός

Απόγευμα

19.00 20 χλμ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ Παπαμιχαήλ

19.05 Ακοντισμός (Γ) Έπταθλο Α’ Γκρουπ

20.20 Ακοντισμός (Γ) Έπταθλο Β’ Γκρουπ

20.50 800 μ. (Α) Ημιτελικός

21.06 Μήκος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

21.12 100 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

21.38 110 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός

22.02 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός

22.10 100 μ. (Α) Ημιτελικός

22.37 Δισκοβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.47 800 μ. (Γ) Έπταθλο

23.08 100 μ. εμπ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.18 110 μ. εμπ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.28 5000 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.53 100 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 9 Ιουνίου – Ημέρα 3

10.00 Ημιμαραθώνιος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ Καραϊσκος

10.30 Ημιμαραθώνιος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ Βλαχάκη

11.05 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ Σκαρβέλη

11.45 Τριπλούν (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Τσιάμης, Πανταζής, Ανδρικόπουλος

12.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ Σκαρβέλη

12.35 Ύψος (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Μέρλος

12.50 200 μ. (Α) Προκριματικός Γκαραγκάνης, Καριοφύλλης

13.40 400 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός Γναφάκη

14.20 400 μ. εμπ. (Α) Προκριματικός Λεβαντίνος

Απόγευμα

21.05 400 μ. (Γ) Ημιτελικός

21.30 Ύψος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

21.38 400 μ. (Α) Ημιτελικός

22.05 100 μ. (Γ) Ημιτελικός

22.11 Σφυροβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.21 Τριπλούν (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.35 200 μ. (Α) Ημιτελικός

23.04 3000 μ. στιπλ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.27 800 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.36 1500 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.53 100 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

Δευτέρα 10 Ιουνίου – Ημέρα 4

11.05 100 μ. (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

11.18 Επί Κοντώ (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ Καραλής, Ρίζος

11.25 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ Τζένγκο

11.35 200 μ. (Γ) Προκριματικός Εμμανουηλίδου, Αναστασίου

12.05 Μήκος (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

12.20 1500 μ. (Α) Προκριματικός

12.45 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ Τζένγκο

12.50 800 μ. (Γ) Προκριματικός

13.40 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός

14.05 Σφαιροβολία (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

14.15 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

Απόγευμα

20.30 Ύψος (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

21.15 Επί Κοντώ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.05 200 μ. (Γ) Ημιτελικός

22.33 Σφυροβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.40 400 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.50 400 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.00 3000 μ. στιπλ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.20 400 μ. (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

23.50 200 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

Τρίτη 11 Ιουνίου – Ημέρα 5

10.35 110 μ. εμπ. (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

11.10 800 μ. (Γ) Ημιτελικός

11.30 Δισκοβολία (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

11.35 Μήκος (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ

11.45 4Χ400 μ. (Α) Προκριματικός

12.15 4Χ400 μ. (Γ) Προκριματικός

12.35 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ

12.55 Επί Κοντώ (Α) Δέκαθλο Α’ Γκρουπ Ανδρέογλου

13.00 4Χ100 μ. (Α) Προκριματικός ΕΛΛΑΔΑ

13.30 4Χ100 μ. (Γ) Προκριματικός ΕΛΛΑΔΑ

14.00 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ Κυριαζής

14.10 Επί Κοντώ (Α) Δέκαθλο Β’ Γκρουπ Ανδρέογλου

15.25 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ Κυριαζής

Απόγευμα

20.05 Ακοντισμός (Α) Δέκαθλο Α’ Γκρουπ Ανδρέογλου

20.50 10.000 μ. (Γ) Β’ σειρά Μαρινάκου, Λαβασά

21.15 Ακοντισμός (Α) Δέκαθλο Β’ Γκρουπ Ανδρέογλου

21.35 Ύψος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

21.55 Τριπλούν (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.05 400 μ. Εμπ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.18 400 μ. Εμπ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.30 10.000 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ Μαρινάκου, Λαβασά

22.36 Ακοντισμός (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.25 1500 μ. (Α) Δέκαθλο Ανδρέογλου

23.53 200 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

Τετάρτη 12 Ιουνίου – Ημέρα 6

21.12 10.000 μ. (Α) Β’ σειρά Κ. Σταμούλης, Ν. Σταμούλης, Αναγνώστου

21.20 Επί Κοντώ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

21.28 Ακοντισμός (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

21.54 Μήκος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.06 4Χ400 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.19 4Χ400 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.31 800 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

22.44 10.000 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ Κ. Σταμούλης, Ν. Σταμούλης, Αναγνώστου

23.26 1500 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.38 4Χ100 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

23.50 4Χ100 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

ΦΩΤΟ: Eurokinissi

Αθλητικά Τελευταίες ειδήσεις