Τρίτη, 7 Μαΐ

Η Γαλλία κατέκτησε το Eurobasket U20

Η Γαλλία επικράτησε του Ισραήλ με 89-79 στην παράταση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket U20. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική Ελλάδας.

Στον τελικό για την πρώτη θέση του Eurobasket U20 στο Ηράκλειο, η Γαλλία μετά από συναρπαστικό αγώνα «λύγισε» το μαχητικό Ισραήλ με 89-79 στην παράταση.

Οι Ισραηλινοί πάλεψαν σκληρά, κοίταξαν στα μάτια την ομάδα που ήταν αήττητη σε όλη τη διοργάνωση και πήγαν το παιχνίδι στην παράταση (27-26, 47-44, 61-57, 72-72).

Εκεί όμως «μίλησε» ο Καμαρντίν με επτά σερί πόντους, ένα τρίποντο και ένα… τετράποντο και έκανε το 77-77 σε 84-77, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της. Παρά τις προσπάθειες των Ισραηλινών, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το χρυσό μετάλλιο με 89-79.

Ο Καμαρντίν είχε 23 πόντους και ο Ρενό 26, ενώ για τους «αργυρούς» Ισραηλινούς ο Γιάκοβ είχε 31 πόντους και ο Βολφ 17 με 15 ριμπάουντ.