Παρασκευή, 29 Μαρ.

Η Γιουβέντους «έκλεψε» την πρώτη θέση από την Τσέλσι στον 8ο όμιλο του Champions League

Η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Μάλμε στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League και εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Τσέλσι στην έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (3-3) για να πάρει την πρώτη θέση στον 8ο όμιλο.

Η “γηραιά κυρία” προηγήθηκε από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά του Κεν από φοβερή σέντρα του Μπερναρντέσκι με εξωτερικό φάλτσο και κράτησε μέχρι τέλους το αποτέλεσμα, χάνοντας μάλιστα μεγάλες ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τσέλσι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βέρνερ μετά από κόρνερ, αλλά στη συνέχεια εμφάνισε πολλά κενά στην άμυνά της και οι Ρώσοι έφθασαν στην ανατροπή πριν το ημίχρονο με κεφαλιά του Κλαουντίνιο και πλασέ του Αζμούν στην αντεπίθεση.

Λουκάκου και Βέρνερ έφεραν ξανά… τούμπα το ματς για τους “μπλε” του Λονδίνου στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ένα “ξερό” σουτ του Οζντόεφ στις καθυστερήσεις “πάγωσε” την ομάδα του Τούχελ και διαμόρφωσε το τελικό 3-3, το οποίο και στέρησε από την Τσέλσι την πρώτη θέση.