Παρασκευή, 29 Μαρ.
15oC Αθήνα

Η Λειψία διέλυσε τη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου

Η Λειψία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό γερμανικό πρωτάθλημα και το έκανε, μάλιστα, με εντυπωσιακό τρόπο, συντρίβοντας τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου με 4-0.

Ο Σομποζλάι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Λειψία, σημειώνοντας δύο γκολ, το πρώτο στο 38ο λεπτό και το δεύτερο με μακρινή εκτέλεση φάουλ στο 52’. Ενδιάμεσα, ο Φόρσμπεργκ είχε διπλασιάσει τα τέρματα των «κόκκινων ταύρων» στο 46’, ενώ το τελευταίο γκολ της Λειψίας πέτυχε ο Σίλβα, από το σημείο του πέναλτι, στο 65ο λεπτό.

Η Λειψία είχε ηττηθεί στην πρώτη αγωνιστική από τη Μάιντς. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν βασικός για τους ηττημένους, που έμειναν στους 3 βαθμούς σε δύο αγώνες στην Bundesliga, καθώς στην πρεμιέρα είχαν πανηγυρίσει άνετη νίκη με 5-1 επί της Γκρόιτερ Φιρτ.