Κυριακή, 5 Μαΐ

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-0 την Ουράβα και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Σε μία περίοδο με άσχημη εικόνα στην Αγγλία, η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε την ευκαιρία να… ξεσπάσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, όπου και επικράτησε με 3-0 της Ουράβα, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης.

Κόντρα στην ιαπωνική Ουράβα, η Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για να “καθαρίσει” την αναμέτρηση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με γκολ των Κόβασιτς και Μπερνάρντ Σίλβα και να κάνει… συντήρηση δυνάμεων ενόψει τελικού στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Εκεί περιμένει ήδη η Φλουμινένσε από τη Βραζιλία, μετά τη δική της νίκη με 2-0 επί της Άλ Αχλί, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας συλλόγων, στον τελικό της Σαουδικής Αραβίας.