Τετάρτη, 1 Μαΐ

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με 3-0 από τη Γουλβς και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σκοράρει ξανά, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εύκολα με 3-0 στην έδρα της Γουλβς και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Premier League, έστω και με παιχνίδι περισσότερο.

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα με τον Τζακ Γκρίλις και “καθάρισε” το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τον Χάαλαντ να κάνει νέο ρεκόρ, σκοράροντας για τέταρτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι στο ξεκίνημα της σεζόν, και τη Γουλβς να μένει με 10 παίκτες από το 33′ με την αποβολή του Κόλινς.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε για τους “Πολίτες” στο 69′ ο Φόντεν, από τη δεύτερη ασίστ του Ντε Μπρούινε στο ματς, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να προσπερνάει την Άρσεναλ με 2 βαθμούς και ένα ματς παραπάνω στη βαθμολογία της Premier League.