Η Μίλαν πετάει εκτός Champions League τη Γιουβέντους

Η Μίλαν ήταν μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 35ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πέρασε σαν σίφουνας από το Τορίνο, επικρατώντας της Γιουβέντους με 3-0 κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Champions League, την ώρα που η πρωταθλήτρια Ιταλίας βρίσκεται αυτή την ώρα στην πέμπτη θέση κι εκτός της κορυφαίας διοργάνωσης.

Οι «ροσονέρι» έκαναν επίδειξη δύναμης στο «Allianz Stadium» απέναντι στους αγνώριστους «μπιανκονέρι», καθώς το γκολ του Μπραχίμ Ντίας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποσυντόνισε τους γηπεδούχους. Η Γιουβέντους έψαξε σπασμωδικά την ισοφάριση, έδωσε χώρους και τιμωρήθηκε, με τους Άντε Ρέμπιτς στο 78΄ και Φικάγιο Τομόρι στο 82΄ να δίνουν διάσταση θριάμβου στη νίκη των «ροσονέρι».

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, που είχε χάσει και πέναλτι με τον Φρανκ Κεσί στο 58ο λεπτό, έφτασε στους 72 βαθμούς και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με την Αταλάντα.