Τετάρτη, 8 Μαΐ

Η Ρίβερ Πλέιτ πρωταθλήτρια Αργεντινής μέσα στο κατάμεστο Μονουμεντάλ

Τρομερές εικόνες στο Μονουμεντάλ. Ποδοσφαιριστές και οπαδοί της Ρίβερ Πλέιτ πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Ρίβερ Πλέιτ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Αργεντινής για 36η φορά στην Ιστορία της, νικώντας την Εστουδιάντες με 3-1 μέσα στο Μονουμεντάλ και εξασφαλίζοντας τον τίτλο δυο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, η Ρίβερ άνοιξε το σκορ με τον Μπελτράν και στο 18′ ο Ντε Λα Κρουζ έκανε το 2-0. Πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει και τρίτο γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάρκο στο 31′. Στο 67ο λεπτό, η Εστουδιάντες διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Με το σφύριγμα της λήξης, οι παίκτες της Ρίβερ Πλέιτ -αλλά και οι οπαδοί που γέμισαν το “Μονουμεντάλ” ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς. Μάλιστα, σε «πέταλο» του γηπέδου σηκώθηκε ένα τεράστιο πανό, το οποίο έγραφε την φράση: «Σε αυτόν τον κόσμο αξίζει ένα πρωτάθλημα».