Η Ρόμα διέσυρε τη Μίλαν! “Τεσσάρα” στο Μιλάνο [vid]

Ο Τζέκο πήρε το… όπλο του, κόραρε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο “Σαν Σίρο” κι οδήγησε τη Ρόμα σε θρίαμβο με 4-1 επί της Μίλαν στο τελευταίο παιχνίδι της 35ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Μανωλά επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Μίλαν μείωσε σε 1-2 με τον Πάσαλιτς στο 76′, ωστόσο ο Ελ Σαραουί έκανε το 1-3 δύο λεπτά αργότερα, με τον Ιταλό άσο να μην πανηγυρίζει, μιας κι έχει φορέσει στο παρελθόν τη φανέλα των γηπεδούχων. Ο Ντε Ρόσι “έγραψε” το τελικό 4-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87′.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Νάπολι – Κάλιαρι 3-1 (2′ και 49′ Μέρτενς, 67′ Ινσίνιε / 92′ Ντιέγκο Φαρίας)
Γιουβέντους – Τορίνο 1-1 (92′ Ιγκουαΐν / 52′ Λιάιτς)

Κυριακή
Ουντινέζε – Αταλάντα 1-1 (53′ Πέριτσα / 41′ Κριστάντε)
Έμπολι – Μπολόνια 3-1 (5′ Κρότσε, 38′ Πασκουάλ, 46′ Αντρέα Κόστα / 11′ Βέρντι)
Πεσκάρα – Κροτόνε 0-1 (71′ Τόνεφ)
Σασουόλο – Φιορέντινα 2-2 (74′ πέν. Πολιτάνο, 85′ Ιεμέλο / 37′ Κιέζα, 90′ Μπερναρντέσκι)
Τζένοα – Ίντερ 1-0 (70′ Πάντεβ)
Κιέβο – Παλέρμο 1-1 (67′ πέν. Πελισιέ / 88′ Γκολντανίγκα)
Λάτσιο – Σαμπντόρια 7-3 (2′ Μπαλντέ Κεϊτά, 19′ πέν. και 70′ Ιμόμπιλε, 36′ Χουτ, 38′ πέν. Φελίπε Άντερσον, 45′ Ντε Φράι, 65′ Λούλιτς / 32′ Λινέτι, 72′ και 90′ πέν. Κουαλιαρέλα)
Μίλαν – Ρόμα 1-4 (76′ Πάσαλιτς / 8′ και 28′ Τζέκο, 78′ Ελ Σααραουί, 87′ πέν. Ντε Ρόσι)