Σάββατο, 18 Μαΐ

Η Στεφανίδη χόρευε στον αγώνα και έκανε αστεία στον άντρα της (VIDEO)

Το χάλκινο μετάλλιο της Στεφανίδη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Πόρτλαντ είναι το 11ο που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το πρώτο στο επί κοντώ γυναικών. Επίσης, είναι το δεύτερο συνεχόμενο μετάλλιο της χώρας στο αγώνισμα, αφού το 2014 νικητής ήταν ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος κατετάγη έβδομος…

Η νέα χάλκινη παγκόσμια πρωταθλήτρια αποκάλυψε ότι είχε πολύ κέφι στον αγώνα. Χόρευε και έκανε αστεία στον σύζυγό της και προπονητή της Μίτσελ Κρίερ, με τον οποίο ζει μόνιμα στις ΗΠΑ.

“Νιώθω πολύ καλά, γιατί αισθάνομαι πως όλα τα έκανα όπως έπρεπε. Το γεγονός ότι δεν ήρθε μια καλύτερη θέση ήταν και θέμα τύχης”, είπε η Στεφανίδη κατά την αναμονή της στον έλεγχο ντόπινγκ μαζί με τους υπόλοιπους νικητές του αγωνίσματος και συμπλήρωσε: “Στα πρώτα άλματα δεν ήμουν όσο καλά θα ήθελα πάνω στο διάδρομο. Δεν είχα τον ρυθμό που θα ήθελα. Προσπάθεια με την προσπάθεια άρχισα όμως να το βρίσκω. Επέλεξα να μην αφήσω άλματα, γιατί πιστεύω πως δεν είχε νόημα να το κάνω. Εκανα το δεύτερο καλύτερο άλμα της καριέρας μου και αυτό από μόνο μου με χαροποιεί. Μάλιστα το 4,80 μ. ήταν ένα ύψος που με ταλαιπώρησε αρκετά στη διάρκεια της σεζόν”, είπε η Στεφανίδη.

Αναφορικά με το κλίμα, που επικρατούσε στον αγώνα, είπε: “Πέρασα πολύ καλά στον αγώνα. Ενιωθα όμορφα, χόρευα στο ρυθμό της μουσικής και έκανα αστεία με τον Μιτς. Σήμερα απλώς δεν είχα όσο τύχη χρειαζόταν για να φτάσω ψηλά. Κάποιες φορές οι άλλες αθλήτριες πηδάνε υψηλότερα. Έτσι είναι ο αθλητισμός. Η Μπούχλερ έκανε τον αγώνα της ζωής της και έμεινε τέταρτη”. Η Στεφανίδη που χάρισε στην χώρα το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 11ο στο σύνολο, ενώ έγινε η πρωτη Ελληνίδα που ανεβαίνει στο βάθρο μετά το 2008 και την Πηγή Δεβετζή.

Εβδομος ο Φιλιππίδης

Ανάμεσα στους κορυφαίους επικοντιστές του πλανήτη βρέθηκε για μία ακόμη φορά στην καριέρα του ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο Ελληνας πρωταθλητής μπορεί να μην βρέθηκε στην κατάσταση, που θα του έδινε μετάλλιο, ωστόσο κατέκτησε την 7η θέση με 5,65 μέτρα, στον τελικό του επί κοντώ στο Παγκόσμιο του Πόρτλαντ.

Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα αγωνίστηκε για τέταρτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, δύο χρόνια απότην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Σόποτ. Ο κάτοχος του Πανελληνίου ρεκόρ σε ανοιχτό και κλειστό στίβο, μετά τα 5,65 μ., απέτυχε στα 5,75 μ., ύψος που χάρισε στον Πιοτρ Λίσεκ το χάλκινο μετάλλιο.

Νικητής του αγώνα με νέο ρεκόρ αγώνων ήταν ο εντυπωσιακός Ρενό Λαβιλενί, που μπορεί να περίμενε αρκετή ώρα προκειμένου να ξεκινήσει τον αγώνα του, όμως, αυτό δεν τον εμπόδισε να ξεπεράσει τα 6,02 μέτρα. Ο Γάλλος ξεκίνησε τον αγώνα του στα 5,75 μ., έπειτα συνέχισε στα 5,90 μ. και 6,02 μ., ενώ δοκίμασε και στα 6,17 μ., για νέο παγκόσμιο ρεκόρ, όπου είχε καλό δεύτερο άλμα Ο Γάλλος κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο του στη διοργάνωση, καθώς ήταν πρώτος και το 2012 στην Κωνσταντινούπολη.

Το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση κατέκτησε ο Σαμ Κέντρικς με 5,80 μ., ενώ ο Σον Μπαρμπέρ αν και ήταν από τα φαβορί έμεινε τέταρτος με 5,75 μέτρα.

Επιτυχημένη όπως αποδείχθηκε η απόπειρα της IAAF να προχωρήσει σε μια σειρά από αλλαγές στον τρόπο διεξαγωγής των αγώνων. Ο κόσμος στο στάδιο ήταν πολύς και είχε την ευκαιρία να δει τους αθλητές να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο ένας, ένας συνοδευόμενοι από δυνατή μουσική και χαμηλωμένα φώτα. Τα δύο στρώματα ήταν στημένα παράλληλα και οι προσπάθειες σε Άνδρες και Γυναίκες γινόταν εναλλάξ προκειμένου να μεταδίδονται όλες από την τηλεόραση. Εντός του αγωνιστικού χώρου παρακολούθησαν τον αγώνα περίπου 100 νεαροί αθλητές και αθλήτριες του επί κοντώ.