Η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη κατέκτησε το Διηπειρωτικό! (video)

Η Τενερίφη επιβλήθηκε της Βίρτους Μπολόνια, με 80-72, και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Διηπειρωτικό Κύπελλο, με τον Γιώργο Μπόγρη να ανεβαίνει στο βάθρο του νικητή με ελληνικήε σημαία για να πανηγυρίσει την επιτυχία.

Με θρίαμβό ολοκλήρωσε το τις υποχρεώσσεις της στο Διηπειρωτικό Κύπελλο, που φιλοξένησε στην έδρα της, η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη. Η περσινή νικήτρια του Basketball Champions League, επιβλήθηκε της Βίρτους Μπολόνια, του Μίλοτς Τεόντοσιτς, με 80-72 και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Κόσμου.

Ο Γιώργος Μπόγρης, που ολοκλήρωσε το ματς 5 ριμπάουντ, 4 φάουλ και ένα λάθος είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει έναν ακόμη τίτλο με την ισπανική, μετά το 2017 όταν κατέκτησε το Basketball Champions League και αργότερα το ξανά το Διηπειρωτικό.

MVP του τελικού πάντως ήταν ο βετεράνος των παρκέ, Μαρσελίνιο Χουέρτας που πέτυχε 23 πόντους, ενώ φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε για τους ηττημένους ο Μίλος Τεόντοσιτς, που άγγιξε το “triple double” με 15 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ.