Τετάρτη, 8 Μαΐ
25oC Αθήνα

Η βαθμολογία στη Euroleague: Σε τροχιά playoffs ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο

Eurokinissi

Παρέμεινε σε ανοδική πορεία. Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία για τον Ολυμπιακό, στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου στη Euroleague.

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα… δύσκολα, είδε την Αρμάνι Μιλάνο να «επιστρέφει» από το -15 και να ισοφαρίζει σε 74-74 ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, όμως η τρίποντη «βόμβα» του Γουίλιαμς-Γκος χάρισε στους «ερυθρόλευκους» ένα ισχνό προβάδισμα και τους οδήγησε στην τρίτη σερί νίκη τους στην Euroleague με 79-74.

Στο 10-8 ανέβηκε πλέον ο Ολυμπιακός, παραμένοντας σε… τροχιά εξάδας και playoffs. Στο 7-11 «έπεσε» το ρεκόρ της ιταλικής ομάδας, που λίγο έλειψε να κάνει τη… ζημιά στο φινάλε με τα τρίποντά της.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στην Κωνσταντινούπολη όπου ο Ερυθρός Αστέρας υποχρέωσε τη γηπεδούχο Φενέρμπαχτσε σε ήττα με 85-76 ενώ η Ζάλγκιρις Κάουνας νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 77-71, στο ντεμπούτο του Αντρέα Τρινκιέρι στον πάγκο των Λιθουανών.

Μεγάλη νίκη και για την Μακάμπι Τελ Αβίβ απέναντι στη Μονακό με 93-83 με την οποία έφτασε στο 11-7 και βρέθηκε μόνη στην 4η θέση της κατάταξης.

Μετά από δύο σερί ήττες, η Παρτίζαν μπήκε με το… δεξί στο 2024 και στον δεύτερο γύρο της Euroleague, επικρατώντας εύκολα της Βιλερμπάν με 90-77 στην «Stark Arena». Οι Σέρβοι πάτησαν… γκάζι μετά τη δεύτερη περίοδο κι έφτασαν στη 10η νίκη τους σε 18 αγώνες στη Euroleague, την ώρα που οι Γάλλοι παραμένουν στην «ουρά» της βαθμολογίας με 2-16.