Σάββατο, 27 Απρ.

Ίντερ – Μπολόνια 1-2: Απίθανος αποκλεισμός στην παράταση για τους «νερατζούρι» στο Κύπελλο Ιταλίας

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Η πρωτοπόρος της Serie A, Ίντερ, βρέθηκε να προηγείται στην παράταση του αγώνα με την Μπολόνια για τα προημιτελικά στο Κύπελλο Ιταλίας, αλλά τελικά κατάφερε να χάσει με 2-1 και να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με τον προπονητή της Ίντερ, Σιμόνε Ιντζάκι να προχωράει σε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της, η Ίντερ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Μπολόνια στους “16” του Κυπέλλου Ιταλίας και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλους του 90λέπτου, αφού ο Λαουτάρο Μαρτίνες έχασε και πέναλτι στο 65ο λεπτό.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε έτσι στην παράταση, όπου ο Αουγκούστο άνοιξε το σκορ για τους “νερατζούρι” μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο φινάλε. Με δύο γκολ στο 112′ και το 116′, η Μπολόνια του Λυκογιάννη έκανε μία “επική” ανατροπή και πήρε μία ανέλπιστη πρόκριση για τα προημιτελικά του Coppa Italia.