15oC Αθήνα

Ιντερσίτι – Μπαρτσελόνα 3-4: Στην παράταση η πρόκριση των Καταλανών στο Κύπελλο Ισπανίας

Η… άσημη Ιντερσίτι κοίταξε στα “μάτια” την Μπαρτσελόνα σε ματς για τους “32” του Κυπέλλου Ισπανίας, την ισοφάρισε τρεις φορές μέσα στο Αλικάντε (3-3), αλλά τελικά ηττήθηκε από τους “μπλαουγκράνα” με 4-3 στην παράταση (!) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Copa del Rey. Χατ-τρικ ο Σολντεβίλα των γηπεδούχων.

Μετά κόπων και βασάνων η πρόκριση της Μπαρτσελόνα στους “16” του Κυπέλλου Ισπανίας. Η ομάδα του Τσάβι είδε την άγνωστη Ιντερίσι να την παίζει στα ίσα μέσα στο Αλικάντε, δέχθηκε τρεις φορές την ισοφάριση, αλλά τελικά πήρε το “εισιτήριο” στην παράταση, με το γκολ του Ανσού Φατί.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Αραούχο μόλις στο 4′, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από το γκλολ του Σολντεβίλα (59′). Ο 21χρονος επιθετικός της Ιντερσίτι θα θυμάται για χρόνια αυτό το ματς, αφού σημείωσε χατ-τρικ, “απαντώντας” στα τέρματα των Ντεμπελέ και Ραφίνια και στέλνοντας το ματς στην παράταση, κάνοντας το 3-3 στο 86′.

Τελικά, η Μπαρτσελόνα γλύτωσε από μεγαλύτερες “περιπέτειες”, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3 με τον Ανσού Φατί στο 103′.

Να αναφέρουμε ότι ο Οριόλ Σολντεβίλα έχει περάσει στο παρελθόν από τα τμήματα υποδομής των “μπλαουγκράνα”.