Κυριακή, 28 Απρ.

ΗΠΑ μπάσκετ: Στο “αντίο” του Τζινόμπιλι “πάτησαν” την Αργεντινή [vid,pics]

Στο δακρυσμένο “αντίο” του Μανού Τζινόμπιλι η Team USA νίκησε εύκολα 105-78 την Αργεντινή, η οποία κατάφερε να πιέσει την αντίπαλό της μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Αμερικανοί  που είχαν κορυφαίο τον Κέβιν Ντουράντ προκρίθηκαν στα ημιτελικά, φάση στην οποία θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.

Ο Μανού Τζινόμπιλι αποχώρησε από την εθνική ομάδα της πατρίδας του έχοντας 14 πόντους (2/3 βολ., 3/6 δίπ., 2/7 τρίπ.), 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 26’27”.

Ολο το γήπεδο αποθέωνε τον άσο τον Σαν Αντόνιο Σπερς και αυτός δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο MVP στην 74η σερί νίκη των ΗΠΑ! Τελείωσε το ματς με 27 πόντους (2/2 βολ., 2/4 δίπ., 7/9 τρίπ.), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο σε 28’05” συμμετοχής.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 25-21. Από εκείνο το σημείο οι αστέρες του ΝΒΑ δεν είχαν όρεξη για… αστεία. Ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επι μέρους σκορ 31-19 έφτασαν στο ημίχρονο να προηγούνται με 59-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Η διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων ήταν μεγάλη και οι Αμερικανοί ήταν πραγματικά ασταμάτητοι. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στην τρίτη περίοδο και το σκορ έφτασε στο 87-61.

Στο τελευταίο αρκετοί αναπληρωματικοί των ΗΠΑ πέρασαν στο παρκέ, προκειμένου να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Οι Αμερικανοί ξεπέρασαν τους 100 πόντους για 4η φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπάτλερ 7, Ντουράντ 27 (7 ριμπ., 6 ασίστ), Τζόρνταν 2, Λάουρι 5, Μπαρνς 3, ΝτεΡόζαν 6, Ίρβινγκ 11, Τόμπσον 4, Κάζινς 15, Τζορτζ 17 (8 ριμπ.), Γκριν 1, Άντονι 7.
Αργεντινή (Ερνάντες): Σκόλα 15 (10 ριμπ.), Τζινόμπιλι 14 (7 ασίστ), Καμπάτσο 13 (9 ασίστ), Λαπροβιτόλα 5, Μπρουσίνο 2, Ντελφίνο 3, Ντελία, Νοτσιόνι 12, Ντεκ 2, Μαϊνόλντι 2, Γκαρίνο 8, Ακούνια 2.