Πέμπτη, 18 Απρ.

Ισοπεδωτικοί Νετς στην έδρα των Σίξερς – Ιστορική εμφάνιση από Κάρι στη νίκη των Γουόριορς

Οι Μπρούκλιν Νετς ήταν εντυπωσιακοί και με μπροστάρη τον Κέβιν Ντουράντ πέρασαν… αέρα από την έδρα των Φιλαντέλφια Σίξερς (129-100). Πέρασαν από το Ντένβερ με οδηγό τον Στεφ Κάρι οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (113-102).

Οι Νετς κυριάρχησαν μέσα στην έδρα των Νετς, νίκησαν με το εμφατικό 129-100 και έδειξαν εικόνα ομάδας που δεν θέλει να χάσει το… τρένο για τα play off στο ΝΒΑ, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 34-33.

Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 25 πόντους, τους 18 στο πρώτο ημίχρονο, και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νετς. Είχε, επίσης, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Σεθ Κάρι πρόσθεσε 24 πόντους, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να προσφέρει 22 πόντους στη νίκη της ομάδας του.

Για τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, ήταν η πρώτη ήττα με τον Τζέιμς Χάρντεν στη βασική πεντάδα. Απέναντι στη πρώην ομάδα του, ο 32χρονος φόργουορντ είχε 11 πόντους με 3/17 σουτ. Ο Τζόελ Εμπίντ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ, με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς στο ΝΒΑ, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πέρασαν νικηφόρα (113-102) από την έδρα των Ντένβερ Νάγκετς, με τον Στεφ Κάρι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο Αμερικανός παίκτης σημείωσε 34 πόντους και ξεπέρασε τους 20 χιλιάδες πόντους στην καριέρα του στο ΝΒΑ. Τζόρνταν Πουλ με 21 και ο Κλέι Τόμπσον με 18 πόντους τον… ακολούθησαν σε προσφορά.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ για τους Νάγκετς, αλλά έπαιξε μόλις 32 λεπτά γιατί αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ. Ο Μάρκους Μόρις με 19 πόντους ήταν ο μόνος που πρόσφερε λίγη βοήθεια στον «Τζόκερ».