Κατέκτησε το Orange Trophy ο Παναθηναϊκός – Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Προμηθέας

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Προμηθέα με 71-69 στον τελικό του Orange Trophy και κατέκτησε το τουρνουά στην Πάτρα. Προβλημάτισαν με την απόδοση τους οι “πράσινοι” που φανέρωσαν αδυναμίες. Κέρδισαν το χειροκρότημα οι μαχητικοί Πατρινοί.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στη δυνατή άμυνα του Προμηθέα, κατάφερε να νικήσει τους Πατρινούς με 71-69 και να κατακτήσει το Orange Trophy.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έβαλε δύσκολα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη, το οποίο φανέρωσε αδυναμίες κι έδειξε ότι ακόμα χρειάζεται δουλειά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας με 23 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ράις με 15. Από τον Προμηθέα, ο Λάνγκστον Χολ μέτρησε 18 πόντους και ο Δημήτρης Αγραβάνης 17.

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε όντας μπροστά στο σκορ με 40-33. Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μέσα από την άμυνα του, η οποία “βραχυκύκλωσε” τους Πατρινούς και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να ξεφύγει με 53-46 στο 29′.

Οι “πράσινοι” ξέφυγαν και με 8 πόντους (50-58 στο 33′), αλλά ο Προμηθέας δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και να πλησιάσει μέχρι και στον πόντο (69-70 με 4,1” για το τέλος). Ο Τόμας διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 1/2 βολές, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

Η απονομή του τροπαίου στον Παναθηναϊκό

Ο ΝτεΣον Τόμας μέτρησε 23 πόντους και έδωσε πολλές λύσεις, κατακτώντας το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του τουρνουά, παραλαμβάνοντας το τρόπαιο από τα χέρια του προέδρου της ΚΑΕ Προμηθέας, Χρήστου Μήλα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 16 (2), Λίποβι, Κασελάκης 2, Αγραβάνης 17 (3), Ελις 8, Μπόγρης 8, Κατσίβελης 1, Μπαμπ 9 (3), Φίλερ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ράις 15 (1), Μπράουν, Τόμας 23 (2), Τζόνσον 4, Γουάιλι 4, Παπαγιάννης 9, Παππάς 2, Φριντέτ 10, Μήτογλου 2, Βουγιούκας 2, Μπέντιλ.