Κυριακή, 19 Μαΐ

“Καθάρισαν” οι Αντετοκούνμπο! Υπόθεση… ημιχρόνου το Μεξικό για την Εθνική

ΦΩΤΟ facebook.com/HellenicBasketBallFederation/

Για ένα ημίχρονο η Εθνική ήταν αγνώριστη. Αλλά οι Antetokounbros και ο Γιάννης Μπουρούσης την πήραν από το… χέρι στην επανάληψη και της έδωσαν τη νίκη με κόντρα στο Μεξικό (70-86). η Γαλανόλευκη έκανε έτσι έκανε το 2χ2 στο Πορολυμπιακό Τουρνουά και θα αντιμετωπίσει Παρασκευή την Κροατία.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Στα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά του Τορίνο προκρίθηκε η εθνική Ελλάδας, ως 1η του Α΄ ομίλου, με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην πρώτη φάση. Μετά το Ιράν, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη υπέταξαν και το Μεξικό, 86-70, πατώντας γκάζι στην 3η περίοδο. Αντίπαλος των Ελλήνων διεθνών στο δρόμο προς τον τελικό θα βρεθεί την ερχόμενη Παρασκευή (8/7) η 2η του Β΄ ομίλου, Κροατία.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (21π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, με τον Γιάννη Μπουρούση (16π., 9ριμπ.) και τον Θανάση Αντετοκούνμπο (12π.) να ακολουθούν σε ό,τι αφορά την επιθετική παραγωγικότητα.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν νωθρό, αφού βρέθηκε να κυνηγά τους Μεξικανούς στο σκορ (μεγάλη… πληγή ο Κρουζ). Η άμυνα της ομάδας δεν είχε μεγάλη βελτίωση, ενώ ήταν.. άστοχη και στατική στην επίθεση. Παρόλα αυτά, κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 13-15, κυρίως με τις προσπάθειες του Αντετοκούνμπο . Πάντως, το πρώτο δεκάλεπτο… πήγε στη μεριά των Μεξικανών με 16-15.

Η Γαλανόλευκη ανέβασε ρυθμό μόλις έγινε πιο πιεστική στην άμυνα (βοήθησε η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο) και έφτασε στο 19-19 στα 6.30′ πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου και στο 20-22, με τον Μπουρούση να παίρνει αρκετές προσπάθειες. Η συγκέντρωση της ομάδας όμως χάθηκε στη συνέχεια, οι Μεξικανοί διατήρησαν την επαφή τους με το ελληνικό καλάθι -με πολύ καλές διεισδύσεις και τρίποντα- και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-33.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβγαλε τεράστια “ενέργεια” στην τρίτη περίοδο τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και με συμπαραστάτη τον Καλάθη έφερε τη διαφορά της Εθνικής στο + 14, με το 48-60 να είναι τελικά το σκορ της τρίτης περιόδου. Όσον αφορά τον αδερφό του, Θανάση, έβαλε σημαντικούς πόντους στην τελευταία περίοδο, τη στιγμή που οι Μεξικανοί προσπαθούσαν να μειώσουν και βοήθησε για να διαμορφωθεί στο τελικό 70-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

Μεξικό (Βαλντεόμιλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρες Χ. 10 (1), Γκουτιέρες Ι. 2 (11ριμπ.), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1 τριπ., 7 ασ., 4ρ), Μπουρούσης 16 (9ριμπ.), Μάντζαρης 2 (3ασ), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3τρ, 5ριμπ.), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12.