Καζακστάν – Σλοβενία 1-2: Νίκη με ανατροπή με βασικούς Βέρμπιτς και Τσέριν

Η Σλοβενία τα χρειάστηκε αλλά ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024. Η ομάδα των Βέρμπιτς και Τσέριν επικράτησε με ανατροπή εκτός έδρας του Καζακστάν με 2-1, με τους δύο παίκτες του Παναθηναϊκού να ξεκινούν βασικοί και τον δεύτερο να γράφει μία ασίστ.

Η Σλοβενία ήταν το φαβορί κόντρα στο Καζακστάν, ωστόσο βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και το έργο της έγινε δύσκολο.

Ωστόσο, η παρέα των Βέρμπιτς και Τσέριν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο παίκτες του Παναθηναϊκού να βοηθούν σημαντικά τη Σλοβενία. Ο πρώτος δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ, ωστόσο ο δεύτερος ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Μπρέκαλο για το 1-1 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 78′ ο Βίποτνικ έκανε το 1-2 και χάρισε τη νίκη στη Σλοβενία, η οποία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024.