Τετάρτη, 8 Μαΐ
24oC Αθήνα

Κρίσταλ Πάλας – Λίβερπουλ 1-2: Νίκη με φοβερή ανατροπή για την ομάδα του Τσιμίκα

Η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει μέχρι το 76ο λεπτό του αγώνα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, αλλά στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1 στην Premier League.

Έχοντας και τον Κώστα Τσιμίκα στο βασικό της σχήμα, η Λίβερπουλ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τους γηπεδούχους, με την Κρίσταλ Πάλας να ανοίγει και το σκορ στο 57′, με πέναλτι του Ματετά.

Η Λίβερπουλ έψαξε αντίδραση και εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι Λονδρέζοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του  Τζόρνταν Αγιού, έφτασαν στην ισοφάριση χάρη σε όμορφο πλασέ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 76΄. Στη συνέχεια “πίεσε” και για την ανατροπή και την πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χάρβεϊ Έλιοτ να… υπογράφει τη σπουδαία ανατροπή. Η ομάδα του Κλοπ πέρασε έτσι στην κορυφή της Premier League με 37 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Άρσεναλ, την Άστον Βίλα και τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η “μάχη” για την κορυφή της Premier League συνεχίζεται.