Κύπελλο Αγγλίας: Η Άρσεναλ τα χρειάστηκε, στην παράταση η πρόκριση (video)

«Ζορίστηκε» πολύ απ’ την πολύ ανταγωνιστική Νιούκαστλ, αλλά έστω και δύσκολα, η κάτοχος του Κυπέλλου Αγγλίας Άρσεναλ βρήκε τον τρόπο να πάρει στην παράταση τη νίκη με 2-0 και μαζί την πρόκριση στον 4ο γύρο του FA Cup.

Τα γκολ της πρόκρισης για τους «κανονιέρηδες» σημείωσαν στο 109′ ο Έμιλ Σμιθ-Ρόου (από ασίστ του Λακαζέτ) και στο 117′ ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (κοντινό πλασέ από γύρισμα του Τίρνεϊ).

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας, ο Λένο έκανε τεράστια επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Κάρολ. Να αναφέρουμε ότι στο 90+3′, σε μία κομβική στιγμή του αγώνα, ο διαιτητής απέβαλε τον Σμιθ Ρόου, ωστόσο έπειτα από χρήση του VAR πήρε πίσω αυτή του την απόφαση, με τον παίκτη να ανοίγει το σκορ λίγο μετά.