Κύπελλο Αγγλίας: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέκλεισε στα πέναλτι την Μπράιτον και προκρίθηκε στον τελικό

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα βρήκε… μπαστούνια κόντρα στην Μπράιτον στον ημιτελικό για το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση, πήρε τη νίκη και την πρόκριση με 7-6 στα πέναλτι, για να αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι στον τελικό.

Μετά από ένα “ανοιχτό” ματς, με την Μπράιτον να έχει την κυκλοφορία της μπάλας κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά τις δύο ομάδες να “απειλούν” εξίσου για ένα γκολ, το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, ούτε στο 90λεπτο του αγώνα, ούτε στο έξτρα μισάωρο της παράτασης.

Όλα κρίθηκαν έτσι στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων αποδείχθηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι και έφθασαν μέχρι το 6-6, αλλά στο 7ο της Μπράιτον ο Μαρτς αστόχησε και ο Λίντελοφ έστειλε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη συμπολίτισσα Μάντσεστερ Σίτι, σε ένα μεγάλο ντέρμπι στο Wembley για τον τίτλο του Κυπέλλου Αγγλίας.