Τετάρτη, 8 Μαΐ
25oC Αθήνα

Κύπελλο Αγγλίας: Η Σίτι… εκνευρίστηκε και πέρασε με “πεντάρα”

Στην αρχή άγχωσε τους φίλους της, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Χάντερσφιλντ. Η Σίτι όμως στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και… κέρασε με πέντε γκολ (5-1) την αντίπαλο της, παίρνοντας πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το αρχικό σοκ από το 0-1 του Νταν δεν «τρόμαξε» τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μέσα σε 9 λεπτά αποκατέστησε την τάξη.

Οι “πολίτες” επικράτησαν με 5-1 της Χάντερσφιλντ στο «Ετιχαντ», στον επαναληπτικό του 0-0 του 5ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας και πέρασαν άνετα στους προημιτελικούς της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν την Μίντλεσμπρο.

Από το 30΄ μέχρι το 38΄ οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ, με τον Σανέ αρχικά, στη συνέχεια με πέναλτι του Αγκουέρο και τον Ζαμπαλέτα να «καθαρίζει» οριστικά την πρόκριση.

Στο 73΄ και πάλι ο Αγκουέρο αύξησε το δείκτη του σκορ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ (4-1), ενώ στις καθυστερήσεις ο Ιχεανάτσο έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» (5-1).