Παρασκευή, 3 Μαΐ

Κύπελλο Αγγλίας: Μπόρνμουθ και Μπράιτον πήραν δύσκολη πρόκριση στους «32» του FA Cup

Με ανατροπή ήρθε η εκτός έδρας πρόκριση της Μπόρνμουθ και της Μπράιτον στους “32” του Κυπέλλου Αγγλίας (3-2 την ΚΠΡ κα 4-2 την Στόουκ, αντίστοιχα).

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπόρνμουθ μετέτρεψε το εις βάρος της 0-2 από την ΚΠΡ σε 3-2, σε διάστημα 22 λεπτών (48΄-69΄) και προκρίθηκε στους “32” του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Ιραόλα δέχτηκε δυο γκολ, σε διάστημα δυο λεπτών στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (40′, 42′), αλλά, στην επανάληψη -και μέσα σε 20 λεπτά έβαλε τρία γκολ (49′, 58′, 69′), για το τελικό 2-3.

Και οι άλλες δύο ομάδες της Premier League που αγωνίζονταν την ίδια ώρα κατάφεραν να πάρουν τα “εισιτήρια” για τη συνέχεια του FA Cup.

Πιο δύσκολα πέρασε η Μπράιτον, η οποία όπως και η Μπόρνμουθ χρειάστηκε την ανατροπή για να φτάσει στο 4-2 στην έδρα της Στόουκ.

Η Μπράιτον τα βρήκε… σκούρα, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από αυτογκόλ του Φαν Χέκε, έφτασε στην ανατροπή, ισοφαρίστηκε σε 2-2 και χρειάστηκαν δυο γκολ του Ζοάο Πέδρο για να διαμορφώσουν το τελικό 4-2.

Απ’ την άλλη, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δεν είχε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Τζίλιγχαμ (4-0), με τον Οσούλα να βρίσκει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα.