Πέμπτη, 2 Μαΐ

Κύπελλο Γαλλίας: H Τουλούζ «διέλυσε» με 5-1 τη Ναντ και κατέκτησε για πρώτη φορά το τρόπαιο

Η Τουλούζ κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της, μετά από μία “μυθική” εμφάνιση στον τελικό, όπου και “διέλυσε” με 5-1 τη Ναντ.

Με ένα φοβερό ξεκίνημα στο ματς, η Τουλούζ πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Λόγκαν Κόστα και αιφνιδίασε πλήρως τη Ναντ, η οποία δέχθηκε δύο ακόμη τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Νταλιγκά να “καθαρίζει” το ματς για την ομάδα του Χρήστου Τσιγγάρα (έμεινε εκτός αποστολής).

Ο Μπλας μείωσε με πέναλτι για τους τυπικά γηπεδούχους στο 75′, αλλά ο Αμπουκάλ “απάντησε” αμέσως για την Τουλούζ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χαρίζοντας της έτσι με “εκκωφαντικό” τρόπο, το πρώτο Κύπελλο Γαλλίας της ιστορίας της.