Κύπελλο Γερμανίας: Αποβολή για Παπασταθόπουλο! Στα πέναλτι η Ντόρτμουντ! [vids]

Πρόκριση… θρίλερ για την Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί ζορίστηκαν από την Χέρτα, είδαν τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αποβάλλεται στην παράταση, αλλά τελικά προκρίθηκαν στους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (1-1 ο αγώνας και η παράταση, 3-2 στα πεν.)

Αγχώθηκε, αλλά τελικά την προκρίθηκε. Η Ντόρτμουντ πήρε το «εισιτήριο» για τους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας, επικρατώντας εντός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι της Χέρτα (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση, 3-2 στα πέναλτι).

Ο Σαλομόν Καλού άνοιξε το σκορ στο 27′ για τους φιλοξενούμενους, ενώ Μάρκο Ρόις ήταν αυτός που στο 47’… απάντησε κι έστειλε το ματς στην παράταση και στα πέναλτι. Στη.. ρώσικη ρουλέτα δεν έφτασε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Ο Έλληνας αμυντικός αποβλήθηκε στο 119′, αντικρίζοντας δύο κίτρινες κάρτες –για διαμαρτυρία (!)- σε λίγα δευτερόλεπτα.

Sokratis Red Card HD – Bourssia Dortmund 1-1… από Live1Goals

Στη διαδικασία των πέναλτι ψυχραιμότεροι ήταν οι γηπεδούχοι. Οι δυο πρώτες εκτελέσεις των Βερολινέζων δεν βρήκαν δίχτυα, αφού ο Λούστενμπεργκερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Ντάριντα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπούρκι. Ο Πούλισιτς δεν σκόραρε στο δεύτερο πέναλτι της Μπορούσια,που όμως πήρε την πρόκριση με 3-2, αφού ο Καλού έστειλε την μπάλα στην… εξέδρα.

Borussia Dortmund 1-1 Hertha (3:2 penalties… από footballderby

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των 16:

Τρίτη 7/2
Αστόρια Βάλντορφ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-5 πεν. (καν. αγώνας, παρατ. 1-1)

Ζαντχάουζεν-Σάλκε 1-4
(64’ Βόουτεν-38’ Σοπφ, 43’ Καλιγκιούρι, 45+1 Νάλντο, 71’ Κονοπλιάνκα)

Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (4-3 στα πεν.)
(47’ Ρόις-27’ Καλού)

Ανόβερο-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2
57’ Χάρνικ-62’ Ταγουάτα, 66’ Σεφέροβιτς)