Κύπελλο Ισπανίας: Στα προημιτελικά με «σούπερ» ανατροπή η Ρεάλ Μαδρίτης – Πρόκριση με «πεντάρα» για την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην έδρα της Βιγιαρεάλ στο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 και την πρόκριση στα προημιτελικά στο Κύπελλο Ισπανίας.

Ο Καπούε μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, άνοιξε το σκορ για τη Βιγιαρεάλ και ο Τσουκουέζε στο 42′ έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Βινίσιους στο 57′ και ο Μιλιτάο στο 69′ όμως, έφεραν το ματς στα… ίσια για τη “Βασίλισσα” και ο Θεμπάγιος πέτυχε το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του στο 86′.

Η Ρεάλ Μαδρίτης γλίτωσε έτσι τον πρόωρο αποκλεισμό από το Κύπελλο Ισπανίας και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Εκεί βρίσκεται ήδη και η Μπαρτσελόνα, που είχε πολύ πιο εύκολο έργο στην έδρα της άσημης Θέουτα και με γκολ των Ραφίνια, Φατί, Κεσί και δύο του Λεβαντόφσκι πήρε επιβλητική νίκη με 5-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa del Rey.