15oC Αθήνα

Κύπελλο Ιταλίας, Γιουβέντους – Ίντερ 2-4: Στην παράταση κατέκτησαν το τρόπαιο οι «νερατζούρι»

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση, η Ίντερ κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-2 της Γιουβέντους.

Οι “νερατζούρι” προηγήθηκαν στο ματς με γκολ του Μπαρέλα μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά χρειάστηκαν ένα πέναλτι με τον Τσαλχάνογλου στο τέλος, για να αποφύγουν την ήττα, αφού Σάντρο και Βλάχοβιτς έφεραν… τούμπα το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά (50′ και 52′).

Με το σκορ στο 2-2, ο τελικός οδηγήθηκε έτσι στην παράταση, όπου η Ίντερ βρήκε δύο γκολ με τον Πέρισιτς (το πρώτο με πέναλτι) και “λύγισε” τη Γιουβέντους, για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τροπαίου στο Κύπελλο Ιταλίας, για 8η φορά στην ιστορία της.