Κύπελλο Ιταλίας: Η Φιορεντίνα απέκλεισε στην παράταση τη Νάπολι με το 5-2 σε ματς «ροντέο»

ΦΩΤΟ ΑΠΕ αρχείου

Σε ένα απίθανο παιχνίδι για το Κύπελλο Ιταλίας, η Φιορεντίνα επικράτησε εκτός έδρας της Νάπολι με 5-2 στην παράταση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι “βιόλα” προηγήθηκαν στο ματς στο 41′ με τον Βλάχοβιτς, αλλά ο Μέρτενς “απάντησε” αμέσως για τους Ναπολιτάνους, που έμειναν και με παίκτη παραπάνω στο τέλος του ημιχρόνου, από την αποβολή με απευθείας κόκκινη του Νταγκόφσκι.

Η Φιορεντίνα ήταν όμως αυτή που σκόραρε με 10 ποδοσφαιριστές και πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μπιράγκι στο 57′, για να έρθουν και πάλι τα πάνω κάτω στη συνέχεια. Λοθάνο και Φαμπιάν αποβλήθηκαν επίσης, με τους γηπεδούχους να μένουν πια με παίκτη λιγότερο, αλλά να στέλνουν το ματς στην παράταση με buzzer beater του Πετανγκά στις καθυστερήσεις.

Η Νάπολι δεν κατάφερε πάντως, τελικά, να αποφύγει τον αποκλεισμό, αφού με γκολ των Βενούτι, Πιάτεκ και Μάλε στον έξτρα χρόνο, η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 5-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας.