Κύπελλο Ιταλίας: Η Νάπολι χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πάει στους «4» (video)

ΦΩΤΟ ARXEIO Reuters

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο προκρίθηκε στην τετράδα του Κυπέλλου Ιταλίας η Νάπολι, όπου θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα εκτός έδρας, αφού επικράτησε 4-2 της Σπέτσια σημειώνοντας όλα τα τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο.

Η ήττα από την Βερόνα στο πρωτάθλημα φαίνεται πως συσπείρωσε τους «παρτενοπέι» οι οποίοι ξέσπασαν στην Σπέτσια, την οποία διέλυσαν με 4-2 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και έδειξαν αποφασισμένοι να υπερασπιστούν με όλες τις δυνάμεις τους το τρόπαιο που είχαν κατακτήσει πέρυσι.

Η «σεμνή τελετή» στον τέταρτο χρονικά προημιτελικό είχε τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο είχε «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους Κουλιμπαλί, Λοσάνο, Πολιτάνο και Ελμας. Στο δεύτερο ημίχρονο μέρος οι «παρτενοπέι» κατέβασαν ταχύτητα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν μέσα σε 4 λεπτά, με τους Γκιάσι και Ακαμπόρα, χωρίς, όμως, να καταφέρουν τίποτα περισσότερο.