Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Κύπελλο Ιταλίας: Στα προημιτελικά η Γιουβέντους με ήρωα τον Ράφια

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας πανηγύρισε η Γιουβέντους. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο νίκησε τη Τζένοα με 3-2 στην παράταση στο Τορίνο και περιμένει στην επόμενη φάση τη νικήτρια του ζευγαριού Σασουόλο-ΣΠΑΛ.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν από νωρίς με δύο τέρμα, χάρη σε γκολ των Κουλουσέβσκι (2′) και Μοράτα (23′), με την Τζένοα να απαντάει και να φέρνει το ματς σε ισορροπία με τους Τσιμπόρα (28′) και Μελεγκόνι (74′).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο 21χρονος Τυνήσιος μέσος, Χάμζα Ράφια, λύτρωσε τη Γιουβέντους, σκοράροντας στο 104′.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντραγκούσιν Ντεμιράλ (64′ Ντανίλο), Κιελίνι (64′ Μπονούτσι), Γουέσλεϊ (88′ Ρονάλντο), Αρτούρ, Μπεντανκούρ (46′ Ραμπιό), Μπερναρντέσκι, Κουλουσέβσκι, Πορτανόβα (77′ Ράφια), Μοράτα

ΤΖΕΝΟΑ: Παλεάρι, Γκολντανίγκα, Μπάνι, Ντουμπραβάνου (97′ Μάλες), Γκιλιόνε, Λεράγκερ, Ροβέλα, Μελεγκόνι (106′ Ραντοβάνοβιτς), Τσιμπόρα (112′ Εμπονγκουέ), Σκαμάκα, Πιάτσα