Πέμπτη, 2 Μαΐ

Λαμία – ΟΦΗ 2-2: Οι γηπεδούχοι είχαν ένα γκολ για κάθε τέρμα των Κρητικών

Intime.gr

Μια… υπέροχη ισοπαλία στη Super League. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε δύο φορές μέσα στο “Αθ. Διάκος”, αλλά η Λαμία βρήκε ισάριθμες «απαντήσεις», για το τελικό 2-2.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η -θεαματική- εναρκτήρια αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Super League, καθώς Λαμία και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο γήπεδο «Αθανάσιος Διάκος».

Ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που είχε το… πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, με την Λαμία να έχει αμυντικά προβλήματα, αλλά να μη δέχεται κάποια κλασική ευκαιρία στα καρέ της. Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήρθε αμέσως μετά το cooling break στο “Αθ. Διάκος” και ήταν αυτή που έφερε το 0-1 για τους Κρητικούς.

Μετά από μια βαθιά μπαλιά του Μεγιάδο στο 26′ και ασυνεννοησία των Πάβλοβετς και Κοσέλεφ, ο Ντίκο «τρύπωσε» ανάμεσά τους και με προβολή άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗ. Το ματς διατήρησε ένα πολύ καλό ρυθμό μέχρι την ανάπαυλα, με τις δυο ομάδες να έχουν πιο επιθετική εικόνα. Στο 37 η Λαμία πλησίασε την ισοφάριση. Μετά από κόρνερ του Καρλίτος ο Τσιλούλης δεν πρόλαβε να κάνει επαφή με την μπάλα για να σκοράρει προ κενής εστίας. Στο 40′ οι Κρητικοί έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 0-2, με τον Κοσέλεφ να βγαίνει νικητής σε τετ-α-τετ με τον Τοράλ!

Με την έναρξη της επανάληψης (47′), η Λαμία έφερε το ματς στα ίσα, με τέρμα που χρειάστηκε αρκετά λεπτά για να πάρει την έγκριση του VAR. Ο Καρλίτος βρήκε χώρο και έβγαλε όμορφη ασίστ στον Τσιλούλη, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το δεύτερο μέρος έκρυβε κι άλλες “συγκινήσεις”, με τον ΟΦΗ να παίρνει και πάλι… κεφάλι στο σκορ. Στο 66′ ο Γκαγιέγος βρήκε χώρο στο όριο της μεγάλης περιοχής, σούταρε με δύναμη, με την μπάλα να κοντράρει στον Κορνέζο και να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1-2.

Η Λαμία βγήκε και πάλι στην επίθεση, ψάχνοντας την ισοφάριση, στο 73′ ο Πασαλίδης έσωσε τον ΟΦΗ, βγάζοντας το πλασέ του Τόσιτς, αλλά στο επόμενο λεπτό ήρθε το 2-2. Μετά από κόρνερ του Τόσιτς, ο Καρώ δεν αντέδρασε σωστά και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι δυο ομάδες δημιούργησαν κι άλλες φάσεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά το 2-2 δεν άλλαξε.