Τετάρτη, 8 Μαΐ

Λάρισα – Παναθηναϊκός 74-62: Νέο πράσινο «πατατράκ» και 2-2 η σειρά στα ημιτελικά της Basket League

ΦΩΤΟ Intime

Με νέο κάζο στη Λάρισα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε δεύτερη ταπεινωτική ήττα με 74-62 από την τοπική ομάδα και πλέον η πρόκριση στους τελικούς της Basket League θα κριθεί σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ.

Οι “πράσινοι” έκαναν άσχημο ξεκίνημα στο παιχνίδι και παρότι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, υπέστησαν νέο… πατατράκ στη συνέχεια και δέχθηκαν μία ακόμη “σφαλιάρα” από τους Θεσσαλούς, που ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών σε 2-2.

Η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος θα κριθεί έτσι σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ, με τον νικητή να αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με διψήφιο αριθμό πόντων στην πρώτη περίοδο, “σπάζοντας” τα καλάθια. Η είσοδος του Μέικον “ξεκόλλησε” την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, αλλά το σκορ στο 10′ ήταν 19-11.

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να ανεβάζει επίσης την απόδοσή του στη συνέχεια, οι “πράσινοι” ανέτρεψαν την κατάσταση και πήγαν έστω και με οριακό προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, αφού το σκορ διαμορφώθηκε στο 30-29.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε όμως ούτε στο δεύτερο μέρος, αφού ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σουτάρει πολύ άσχημα και η Λάρισα το εκμεταλλεύτηκε, πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ. Με τον Ζάρα να οδηγεί μάλιστα την ομάδα του στο σκορ, πήρε ξανά το προβάδισμα για το 52-50 του 30′.

Το παιχνίδι έγινε έτσι ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζεται κατώτερος των περιστάσεων και να επιτρέπει στους Λαρισαίους να κάνουν… πάρτι στο φινάλε και να παίρνουν τη νίκη με 74-62.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν έτσι οριστικά τις διαφορές τους σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ, με τον νικητή να παίρνει την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League, όπου περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62

Τα στατιστικά των παικτών

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/12 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καράμπελας 1, Μπέρζινς 2, Μάριτς 6 (6 ριμπάουντ), Μούντι 13 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χάντσον 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ζάρας 17 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές, 1/1 βολή), Παπαντωνίου

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα 2, Παπαγιάννης 3 (1/5 δίποντα, 1/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπαπέτρου 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουάιτ 4 (2/6 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/10 σουτ), Μέικον 13 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μποχωρίδης, Κασελάκης 9 (1), Έβανς 5, Σαντ-Ρος 4 (1/5 σουτ)