Κυριακή, 28 Απρ.

Λας Πάλμας- Μπαρτσελόνα 1-2: Αγχωτική νίκη με ανατροπή

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Λας Πάλμας, ωστόσο οι παίκτες του Τσάβι έδειξαν μέταλλο πρωταθλητή και πήραν μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη που τους διατηρεί σε τροχιά τίτλου στην La Liga.

Οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μουνίρ Ελ Χανταντί, μια εξέλιξη που έβαλε από την αρχή την Μπαρτσελόνα στα σχοινιά.

Οι παίκτες του Τσάβι έψαξαν την ισοφάριση και κατάφεραν με τον Φεράν Τόρες να κάνουν το 1-1 στο 55΄.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη είχε ως αποτέλεσμα οι Καταλανοί να κυριαρχήσουν πλήρως στο παιχνίδι, με την Λας Πάλμας να περιορίζεται σε ένα τελείως παθητικό ρόλο στον αγώνα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι, με τον Γκιουντογκάν να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Λας Πάλμας για το 2-1 και την ολική της επιστροφή στο παιχνίδι.