Σάββατο, 11 Μαΐ

Λάτσιο – Μίλαν 1-2: Ολιβιέ Ζιρού και Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έφεραν την ανατροπή και την κορυφή στη Serie A

Η Μίλαν έκανε σπουδαίο διπλό τίτλου στην έδρα της Λάτσιο, αφού επικράτησε με ανατροπή 2-1 για την 34η αγωνιστική της Serie A και προσπέρασε την Ίντερ στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι “ροσονέρι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ιμόμπιλε μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Ζιρού ισοφάρισε στο 50′ και ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έκανε την ασίστ για ένα “χρυσό” γκολ του Τονάλι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Μίλαν πανηγύρισε έτσι μία πολύ σημαντική νίκη, που την έφερε στην πρώτη θέση της Serie A και στο +2 από τη συμπολίτισσα Ίντερ, ενώ η Λάτσιο έμεινε εκτός 6άδας, χάνοντας έδαφος στη “μάχη” για την έξοδο στην Ευρώπη.