Τρίτη, 23 Απρ.

Λαύριο – Ιωνικός 95-63: Το ντέρμπι παραμονής στη Basket League μετατράπηκε σε περίπατο

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το Λαύριο. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν επίδειξη δύναμης, επικρατώντας με 95-63 του Ιωνικού, δηλαδή με σημαντική διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, στο τέλος της κανονικής περιόδου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Το Λαύριο έκανε επιμέρους σκορ 30-9 στο 3ο δεκάλεπτο, ενώ είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Φλαγκ (19π.), Κουζέλογλου (17π.), Ρέμι (14π.) και Λάνγκεβαϊν (12π.).

Από τους ηττημένους διψήφιοι ήταν οι Μαυροκεφαλίδης (21π.) και Χόκινς (16π.). Πλέον, Λαύριο και Ιωνικός ισοβαθμούν με 12 βαθμούς σε 10 αγωνιστικές, με ρεκόρ 2 νίκες – 8 ήττες, με την Καρδίτσα να μένει ουραγός με 11 βαθμούς.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Ιωνικό να καταφέρνει να προηγείται με βραχεία κεφαλή (19-20), στο 10ο λεπτό, με κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Λέισι, Χόκινς και Μαυροκεφαλίδη. Ο Ιωνικός διατηρήθηκε στην πρωτοπορία, αλλά οι Γκρέι και Κόουλ ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους που πέρασαν μπροστά με 34-28. Το ημίχρονο βρήκε στο +8 (40-32) το Λαύριο

Η 3η περίοδος ήταν μονόλογος των γηπεδούχων. Με πιεστική άμυνα κράτησαν στους 9 πόντους τον Ιωνικό, ενώ με 6/7 τρίποντα είχαν παραγωγικότητα 30 πόντους! Γερομιχαλός και Κουζέλογλου έκαναν την αρχή για το 50-34. Ο Φλαγκ διαμόρφωσε με νέο τρίποντο το 57-36 για το 70-41 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το Λαύριο ξέφυγε και με +33 (78-45). Ο Ιωνικός μείωσε με σερί 0-8, ενώ οι Χόκινς και Μαυροκεφαλίδη έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 82-61 στο 36ο λεπτό. Το Λαύριο άγγιξε και πάλι τους +30 πόντους, 92-62, για να ολοκληρωθεί το ματς με 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-32, 70-41, 95-63.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Φλαγκ 19 (5), Κόουλ 9, Ρέμι 14, Κουζέλογλου 17 (3), Γερομίχαλος 12 (2), Γκρέι 5 (1), Νικολαϊδης, Πιλάβιος, Λάνγκεβαϊν 12, Ζάρας 2, Κολοβέρος 5.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κώστας Μέξας): Χάμιλτον 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 21 (1), Μάντζαρης 6 (1), Χόκινς 16 (2), Λέισι 6, Κάπελαν, Μπέμπης, Σίμονς 3 (1), Κιούσης, Πετανίδης, Αρσενόπουλος, Παρκς 4.