Λαύριο, ο «φονέας» της ΑΕΚ – Τη «λύγισε» στο ΟΑΚΑ (video)

Intime.gr

Το 3×3 κόντρα στην ΑΕΚ έκανε τη φετινή σεζόν το Λαύριο, μετά και τη νίκη του –στην παράταση- μέσα στο ΟΑΚΑ (97-94). Της πήρε τον «αέρα» για τα καλά και το προβάδισμα για τη 2η θέση στην κανονική περίοδο (παρέμεινε στην κορυφή της Basket League, αλλά ο Παναθηναϊκός χρωστάει ματς).

Τη νίκησε δύο φορές στην έδρα του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας και το έκανε και στο ΟΑΚΑ για τη basket League. Το Λαύριο δείχνει φτιαγμένο για… μεγάλα πράγματα, αφού πήρε το «ροζ φύλλο» αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ και μέσα στο ΟΑΚΑ (97-94) σε ματς που κρίθηκε στην παράταση (82-82 κ.α.).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε έτσι το προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης της κανονικής περιόδου, ανεβαίνοντας στο 15-4 έναντι του 14-5 της Ένωσης.

Η ομάδα της Ανατολικής Αττικής πανηγύρισε τον έβδομο εφετινό «διπλό» της, υποχρεώνοντας παράλληλα την Ένωση σε ακόμη μία ήττα (5η στο πρωτάθλημα), μετά τον πρόσφατο αποκλεισμό της από το Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους -10 της τελευταίας περιόδου, αλλά το Λαύριο είχε την ψυχραιμία και τη δύναμη για να… αντέξει. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ο Νικος Ζήσης δεν ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Στον έξτρα χρόνο οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε διαδοχικά μεγάλα σουτ από τους Κόζι, Κάρτερ και Ντέιβις και έφτασαν στη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Τάισον Κάρτερ (24π., 6ρ., 3ασ.), ενώ ακολούθησε ο Κόζι (19π., 6ασ.). Εκπληκτικός ήταν -στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως- και ο Βασίλης Μουράτος (18π., 8ασ.).

Για την ΑΕΚ, ο Μορέιρα έκανε double double με 19π., 10ρ., ενώ στο τέλος ήταν πολύ θετικοί και οι Μέικον (17π., 5ασ.), Λάνγκφορντ (15π., 5ασ.) και Ζήσης (14π.).

Από τα χαρακτηριστικά στοιχεία του αγώνα, τα μόλις 8 λάθη των φιλοξενούμενων, που όμως υστέρησαν στα ριμπάουντ (32 έναντι 43 των γηπεδούχων). Παράλληλα, “μέτρησαν” 36 ασίστ, ενώ είχαν 46% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 (κ.α.), 94-97

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19 (6/15 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέικον 17 (5/6 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (2), Λάνγκφορντ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Ζήσης 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ματσιούλις 1, Μαυροειδής, Μόουζες 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 18 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Ντιαλό 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόζι 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 6 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/49 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 21/27 βολές, 47 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 15 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 20/40 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 11 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη