Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Ο Έρλινγκ Χάαλαντ οδηγεί τους «Πολίτες» προς την κορυφή

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σκοράρει δις, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Λιντς και μείωσε τη διαφορά της από την Άρσεναλ στην κορυφή της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι δυσκολεύτηκε κόντρα στα “παγώνια” και βρήκε το πρώτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ρόδρι, αλλά στη συνέχεια ο Χάαλαντ φρόντισε να “καθαρίσει” το ματς. Με δύο γκολ από ισάριθμες ασίστ του Γκρίλις, στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους, ο πρώτος σκόρερ της Premier League, έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Έτσι το γκολ του Στρούικ στο 73′ δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, με τους “Πολίτες” να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα πλησίασε έτσι την Άρσεναλ στους 5 βαθμούς και… καραδοκεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Λιντς παρέμεινε λίγο πάνω από την επικίνδυνη “ζώνη”.