Τρίτη, 23 Απρ.

Λίβερπουλ – Γουλβς 2-2: Η πρόκριση στο Κύπελλο Αγγλίας θα κριθεί στο Μολινό

Η Λίβερπουλ βρέθηκε σε δύσκολη θέση μέσα στην έδρα της από την γκάφα του Άλισον, έφτασε σε προσωρινή ανατροπή του σκορ, αλλά η εκπληκτική Γουλβς έφυγε με το 2-2 από το “Άνφιλντ” κι έτσι η πρόκριση στους “32” του Κυπέλλου Αγγλίας θα κριθεί στο “Μολινό”. Ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων από το VAR, στα τελευταία λεπτά.

Σε επαναληπτικό αγώνα στο “Μολινό” θα λύσουν τις… διαφορές τους, Λίβερπουλ και Γουλβς μετά το 2-2 που έφεραν στο “Άνφιλντ”, στο πλαίσιο της φάσης των «64» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «Λύκοι» πήραν προβάδισμα με τον Γουέδες στο 26΄, γκολ για το οποίο φέρει μεγάλη ευθύνη ο τερματοφύλακας των «κόκκινων», Άλισον, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να φέρουν… τούμπα το ματς με τα τέρματα των Νούνιες (45΄) και Σαλάχ (52΄).

Η είσοδος του Χουάνγκ Χι-Τσαν στον αγωνιστικό χώρο στο 63′ έμελλε ν΄ αποδειχθεί καθοριστική για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 67΄. Στο 81′ ο Τότι σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τη χρήση του VAR.

Να αναφέρουμε ότι ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε σε όλο το 90λεπτο στον πάγκο των γηπεδούχων.