Πέμπτη, 18 Απρ.

Λίβερπουλ – Μπράιτον 3-3 και Κρίσταλ Πάλας – Τσέλσι 1-2 για την Premier League

Απογοητεύει η Λίβερπουλ στη φετινή Premier League – Ισοπαλία (3-3) μέσα στο Άνφιλντ για την ομάδα του Κλοπ με την Μπράιτον και τον ΛΟράρντ να κάνει χατ-τρικ. Ανατροπή για Τσέλσι και “λύτρωση” στο 90′ στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (2-1).

Συναρπαστικό ματς στην Premier League, με την Λίβερπουλ να βρίσκεται από την… κόλαση στον παράδεισο και να δέχεται το “σοκ” από την Μπράιτον στο φινάλε, για ένα εντυπωσιακό 3-3.

Η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην έδρα της, από τα γκολ του Τροσάρντ (4′ και 17′), αλλά έφερε… τούμπα το ματς. Αρχικά μείωσε σε 2-1 πριν βγει το πρώτο ημίχρονο με το VAR να εγκρίνει το τέρμα του Φιρμίνο (33′).

Η ανατροπή του σκορ ήρθε στην επανάληψη, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να φέρνει το ματς στα ίσα στο 54′ και τον Γουέμπστερ να κάνει το 3-2 με αυτογκόλ, στο 63′. Το.. σοκ για την ομάδα του Κλοπ ήρθε και πάλι από τον Τροσάρντ στο 83′.

Η Λίβερπουλ -με μόλις δυο νίκες- έφτασε τους 10 βαθμούς μετά από 7 αγωνιστικές και βρίσκεται στο -4 από την Μπράιτον, η οποία κάνει… όνειρα για Ευρώπη.

Την ίδια στιγμή, η Τσέλσι “λύγισε” εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας (2-1) με γκολ στο φινάνε. Ο Εντουάρντ έβαλε μπροστά τους «αετούς» στο 7’ και ο Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε με το πρώτο του γκολ με τους «μπλε» στο 38’, με τον μέχρι πρότινος ποδοσφαιριστή της Πάλας, Κόνορ Γκάλαχερ, να λυτρώνει τους φιλοξενούμενους με υπέροχο γκολ στο 90’.