Πέμπτη, 2 Μαΐ

Λούγκο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3: Ο Ντεπάι την έστειλε στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας

Ο Μέμφις Ντεπάι επέστρεψε στα γκολ και οδήγησε την Ατλέτικο Μαδρίτης στην εκτός έδρας νίκη επί της… άγνωστης, Λούγκο (3-1) και στους “16” του Κυπέλλου Ισπανίας.

H Λούγκο (ομάδας της τρίτης κατηγορίας στην Ισπανία) ζόρισε την Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά, με δύο γκολ του Μέμφις Ντεπάι οι “ροχιμπλάνκος” επικράτησαν με 3-1 εκτός έδρας και πήραν την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′ με τον Κορέα, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση πριν βγει το πρώτο ημίχρονο (39′) με το τέρμα του Αντονέτι. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Ντιέγκο Σιμεόνε έριξε στον αγώνα Κόκε, Ροντρίγκο ντε Πολ και Αντουάν Γκριεζμάν, η εικόνα των “ροχιμπλάνκος” βελτιώθηκε κι έτσι ήρθε η νίκη.

Η Ατλέτικο είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να φτιάχνει μεγάλες ευκαιρίες, πριν έρθει ο Ντεπάι, για να τη “λυτρώσει” με δυο γκολ (66′ και 74′).