Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός: Η ανατροπή με αυτογκόλ και πέναλτι για τους Βούλγαρους

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Εμβιλά στη Βουλγαρία επί της Λουντογκόρετς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο και έχασε όμως από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Μέσα σε λίγα λεπτά, οι Βούλγαροι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, χάρη σε ένα αυτογκόλ και ένα πέναλτι, που μετέτρεψαν το σκορ σε 2-1 υπέρ τους, με πρωταγωνιστή τον Πιέρο Σωτηρίου.

Στο 49′ ο Κύπριος επιθετικός προσπάθησε να κάνει πάσα με το κεφάλι, αλλά ο Σεμέδο έβαλε άσχημα το πόδι του κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη. Τέσσερα λεπτά αργότερα δε, η Λουντογκόρετς κέρδισε και πέναλτι από μαρκάρισμα του Ανδρούτσου στον Ντεσπόντοφ, με τον Σωτηρίου να το εκτελεί για το 2-1 στο ματς.