Σάββατο, 27 Ιουλ.
26oC Αθήνα

Λούτον – Άρσεναλ 3-4: «Λύτρωση» με Ντέκλαν Ράις στο 90+7′

Η πρωτοπόρος της Premier League, Άρσεναλ, έφτασε μια… ανάσα από μια νέα “γκέλα” στο πρωτάθλημα. η Λούτον όμως “λύγισε” στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων (4-3 με “χρυσό” γκολ του Ντέκλαν Ράις) κι έτσι θα παραμείνει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και σε απόσταση ασφαλείας από Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι.

Νίκη που δείχνει πως και φέτος θα «χτυπήσει» μέχρι τέλους το πρωτάθλημα στην Premier League πήρε η Άρσεναλ στο “Kenilworth Road”, κόντρα στην Λούτον (4-3) σε ματς για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η γηπεδούχους και εκ των ουραγών, Λούτον, κρατούσε στο 3-3 την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Άρσεναλ, σε ένα ματς με εντυπωσιακή διακύμανση. Όμως οι «κανονιέρηδες» πήραν μια πολύτιμη νίκη με γκολ του Ντέκλαν Ράις στο 7ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα είχε προηγηθεί 2-1 στο ημίχρονο με γκολ στην εκπνοή, όμως μέσα στα πρώτα 12 λεπτά του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έφεραν τα… πάνω κάτω και πήραν προβάδισμα 3-2.

Ο Χάβερτς απάντησε άμεσα στο 60΄ φέρνοντας το ματς στο 3-3, αλλά το παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι τις καθυστερήσεις. Μέχρι το buzzer beater του Ράις με κεφαλιά από σέντρα του Όντεγκααρντ, το οποίο «σόκαρε» τους γηπεδούχους και κράτησε την Άρσεναλ στην κορυφή (στο +5 από τη δεύτερη Λίβερπουλ και στο +6 από την Σίτι, με τις δυο ομάδες να έχουν εκτός έδρας ματς την Τέταρτη).